
Osztályzat: zseniális
Kiadás éve: 2008
Műfaj: Sport, fitness (csak azért sem fitnesz)
Korosztály: 3+ (a legfiatalabbaktól a legidősebbekig használható)
Nyelvigény: Alapfok (és meg lehet tanulni izomcsoportok neveit!)
Nehézségi ív: Abszolút kezdőtől haladóig
Beletanulási idő: Nincs
Kifáradási idő: kb. 30-40 perc
Ár: 23.900,- (GamePark), 25.999,- (576 KByte)
Magyarországon az elsők között sikerült vennem Wii Fitet és mázlim volt, ugyanis információim szerint alig pár darab érkezett be az országba az európai nyitódátumra (a híradások szerint egész Európában hiány van, úgyhogy aki nem előrendeléssel vásárolt, annak nem tudom, meddig kell várnia). Mondanom sem kell, hazaérkezésem után rögtön kiszedtem a csomagból a masszív és elég frankónak kinéző fehér egyensúlyozópadot. Három napra elosztott jó két óra teszt után aláírhatom, a Nintendo megint nagyon beletrafált.

Persze azért ugrálni továbbra is tilos a cuccon - amikor egy-egy minijáték ugrálást szimulál, erre szerencsére fel is hívja a program a figyelmünket. Négy elemet kapunk hozzá, az elemek melletti és a Wii elejénél levő piros gombbal kell szinkronizálni a gépünkkel, és kész. Drót nélküli, valósidejű kommunikáció, éljen.
De miért hasznos egyáltalán ez a cucc, kérdezhetné az olvasó. Mivel a kipróbálást nem tudja helyettesíteni, hogy elmondom, milyen marha jó érzés a testnek a Wii Fit

Talán nem is csoda, hogy egészen addig görnyedtem folyamatosan, amíg három éve nem kezdtem el rendszeresen jógázni. (Azóta ülök normálisan és azóta kényelmetlenek a görnyedt hátra tervezett európai székek) Ekkor tanultam meg ugyanis, hogy a keleti mozgáskultúrák alapja a medencéből kiinduló mozgás, és a gerinc sem vállból, hanem medencéből kiindítva lesz egyenes. A Wii Fit ezt a fajta tudatos, egészségmegőrző mozgáskultúrát tudja most becsempészni a nappalikba, és nagyon helyesen.

Persze ha már van mérlegünk, ez eddig tekinthető kényelmi szempontnak is, bár a napra lebontott grafikon akkor is sokat nyom a latban. Az egyensúlyozópad különlegességei csak most jönnek: a következő felmérés azt nézi meg, mennyire tolódik el a súlypontunk, vagyis mennyire dőlünk balra, vagy jobbra (a bal-jobb

Végül két egyensúly-játékkal lövi be a program a Wii Fit korunkat, ami a Wii Sportshoz és a Dr. Kawashima's Brain Traininghez hasonló, ez esetben fittségi irányszám - minél közelebb van a valódi korunkhoz, annál jobb. Nyilván a szoftverrel való első ismerkedéskor még nem kell elkeseredni, ha nagy szám jön ki, hiszen valószínűleg akkor szembesülünk először ilyenfajta feladattal. Nekem is 33 éves kor jött ki tegnapelőtt, mára már ugyanaz a teszt - nyilván a gyakorlás miatt - az optimális 20 éves eredménnyel zárult.

Ne gondoljuk a képek és a videók alapján, hogy a tesztelés során elvégzendő egyensúly-játékok olyan rendkívül egyszerűek. Csak úgy tűnik, hogy könnyű egyensúlyunk irányításával irányítani egy pöttyöt a képernyőn úgy, hogy az egy nagy területen eltaláljon adott színes négyzeteket; vagy éppen úgy dőlni jobbra és balra, hogy a pad két oldalára nehezedő súly pont a megfelelő százalékban oszoljon el.
Aki már nagyon biztos az egyensúlyában, kipróbálhatja ennek az alapjátéknak az extradurva változatát, amikor nem hagy tíz vagy öt százalékos sávot az egyensúly beállítására, hanem pontosan ötven-ötven százalékos súlyeloszlást kell produkálnunk a testünk két felén.

Talán mondanom sem kell, hogy úgy válnak elérhetővé a különböző szintek és újabb gyakorlatsorok, ahogy egyre többet edzünk a programmal. Ennek mérésére kapjuk a fenti

Ezen a ponton veri a Wii Fit minden nem interaktív hasonmását. Láttam én már Rubint Réka és Béres Alexandra-féle tornavideók


Az erősítőgyakorlatok összességében egyszerűen követhetőek, többek között azért, mert itt a Miik egyébként prominens szerepét átveszik hús-vér, vagy legalábbis poligon-poligon trénerek. A preferenciánktól függő női és férfi edző egyaránt szép, érthető brit akcentussal beszél, illetve igen részletes és messzemenően élethű mozgással rendelkezik (nesze neked Kis Vuk). Egyetlen dolog hiányzik: egyszerre csak egy gyakorlatot tudunk megcsinálni, nem lehet összeállítani edzésprogramot. Ez hasznos lenne azokra az alkalmakra, amikor tényleg rendes edzést akarunk csinálni, így ugyanis mindig eltelik egy-két perc, amíg kiválasztjuk a következő gyakorlatot, és ezalatt egyrészt simán lemegy az ember pulzusa, másrészt meg néha kényelmetlenné válik annyit mászkálni a menüben.

A harmadik, kezdetben elérhető gyakorlatot a Wii Fit mélypontjaként szokás emlegetni. Bár nekünk, huszonéveseknek kicsit talán tényleg unalmas ez a gyakorlatsor, mégis helyét érzem a csomagban, mivel a fejlesztők az idősebbekre is gondoltak (emlékezzünk csak az amerikai idősotthonok nagy Wii-tekebajnokságára!), a step-aerobic mód épp nekik lehet ideális mozgástevékenység. Alapvetően egy táncszőnyegnél kicsit egyszerűbb ritmusjátékról van szó, ahol hol egyik, hol másik lábunkkal kell rálépni a Balance Boardra.

A Wii megjelentekor imádtuk a Super Monkey Ballhoz és a Kororinpához hasonló gurulós, mozgásérzékeny játékokat - hát itt már látszik e műfaj új generációja, amikor már nem úgy teszünk majd a Wiimote-tal, mintha az lenne a golyó vagy az azt tartó tábla, hanem a Wii Balance Boarddal mi magunk válunk a golyót tartó felületté. A képen látható, legalább húszpályás (tovább nem jutottam) játékban úgy kell döntenünk a különböző formájú táblákat, hogy azok a kis lyukakba essenek. Kezdetben, egy-két golyónál ez még egyszerű, de a fent látható későbbi pályán már jóval bonyolultabb, ráadásul ha oldalt esnek le a golyók, jól megtekeri a program a táblát, ilyenkor általában még több golyót leejtve.

Emellett találunk még síelős, szlalomozós, fejelős (balra-jobbra hajolva kell visszafejelnünk a focilabdákat) és további gurulós játékokat. Szól a fáma még egy Wii Sports-szerű bokszjátékról is, ami ugyanúgy használja a Wiimote-ot és a nuncsakut, csak még a Wii Balance Boardot is kihasználja. Látom már a kis képek között, hogy egyszer elérhető lesz, de sajnos mostanra ezt még nem sikerült unlockolni.
A Wii Fit úgy érzem, alapvető szoftver és kiegészítő. A nemzetközi sajtóban kevés helyen adnak neki rossz pontszámokat, és akik adnak, azoknak is az a kiindulási pontjuk az értékeléshez, hogy "jaj ne, ehhez fel kell állni a kanapéról". Csak kifogásnak tartom azokat a kritikákat is, amik a gyakorlatok alacsony számát kifogásolják, hiszen egy-két gyengébb minijátékon kívül nagyon is a helyükön vannak az izomerősítő-, a jóga-, az aerobic- és az egyensúlyozó feladatok, amik megfelelő párosításban az egész testet és a legtöbb izomcsoportot megfelelően át tudják mozgatni. Mindezek alapján pedig azt mondom, bőven megéri az árát.
A Wii Fit az interaktivitása és az azonnali visszajelzési faktor miatt feltétlenül veri egyik nagy konkurensét, a tornakazettát, és bár a jobb (értsd: nem hetvenes-nyolcvanas évekbeli félig leamortizált gépparkkal rendelkező) fitnesztermekben elvégezhető rendszeres edzést érthető okokból nem tudja helyettesíteni, az egyensúly és testtartás javításában alapvető hiányt pótol a medence- és gerincmozgásra nem figyelő, görnyedt nyugati társadalmunkban.
Egészségetekre.