
A Vista megbukott, a Microsoft új operációs rendszerével telepített laptopokat tömegesen vitték vissza az emberek a kereskedőkhöz, hogy mégis inkább régi és elavult XP-t szeretnének rájuk - és a gyártók meghajlottak a nyomás előtt. Habár 2007 végre valóban a desktop Linux évének bizonyult, az Ubuntu eljutott odáig, hogy mára sokkal egyszerűbb telepíteni, mint a Windows XP-t, a Vista sírját mégsem ez ásta meg, és nem is az elsősorban a médialejátszókra fókuszáló Apple: a Microsoft magának tett keresztbe saját konzolfejlesztésével.

Így aztán az elmúlt évben igen bizarr helyzetek álltak elő: Magyarországon is jelent meg PC-s játékmagazin Xbox exkluzív programmal a címlapján (olyannal, aminek ráadásul a mai napig nincs PC-s megjelenési dátuma). Ennyire nem volt miről írni PC-n? Valószínűleg igen. Megjelentek a konzol mellékletek, valószínűleg részben beetetési célzattal - és bizony, ezeket elnézve rögtön szembeötlő, hogy az új konzolos játékok sokkal érdekesebbek, mint a PC-sek. Ezt különösen fájó mondanom, mert egészen a mostani konzolgenerációig kőkeményen számítógépes játékos voltam, ellentétben az olyan gémeskutas szerzőtársakkal, mint például Ádám, akinek mára már az egészen extrém retró kategóriába tartozó konzoljai is vannak. (Én maximum egy C-64-et tudok felmutatni.)
Meghal a PC-s játékipar? Valószínűleg nem, de specializálódik. A trendek már most világosak: PC-n maradnak a masszív multiplayer játékok - a World of Warcraft leginkább pénzjegynyomdához hasonlítható, de még amellett is megél rengeteg cím a piacon, elsősorban az alacsony konzolpenetrációjú, de számítógépekkel pukkadásig tömött Dél-Koreában (ennek érdekes történeti, sőt politikai okai vannak - majd lehet, hogy írunk róla). A PC-n és konzolon is megjelent MMO játékok konzolos vásárlói kényelmetlen irányítással, a kiegészítővásárlás kényszerével és effélékkel szembesültek; elég csak a Final Fantasy Online PS2 változatát említeni.

Mi lesz azokkal, akik nem vagy legalábbis elsősorban nem ilyesmit játszanak, és eddig a PC-jüket építgették? A játékhiány és az elszabadult PC hardverigények előbb-utóbb átkényszerítik őket konzolra. (Én jelenleg is csak Civilization IV-et játszom PC-n, gyakorlatilag minden mást konzolon.) A Nintendo aranyos japán világát kedvelőknek, családosoknak, a szokatlan játékokat kedvelőknek ott a Wii, a kemény PC-s akció híveinek az Xbox360, és a Playstation 3... hát, arról majd inkább akkor beszélnék, ha megjelenik a Final Fantasy XIII, amikor is várhatólag hirtelen nagy spórolnivalóm akad majd. Sokat úton levőknek, elfoglaltaknak ott a DS, barkácsoló kedvűeknek és linuxosoknak a GP2X, és minden bizonnyal a PSP is jó valamire (ez volt a mai napra jutó 1 db nagyon gonosz

Hogy konzolon nehezebb illegális tartalmakat letölteni, és hogy Magyarországon ez is szempont? Erről inkább nem írnék. Lehetne sokat beszélni a magyar játékárakról, amelyek bizonyos üzletláncoknál leginkább szürreálisnak nevezhetők (amikor valami drágább, mint Ausztriában, az azért morbid, főleg ha belegondolunk az osztrák és a magyar átlagfizetés különbségeibe). De az igazság az, hogy nincsen olyan sok olyan jó játék, hogy ne lehessen őket megvenni, hacsak nem az ember napi 5+ órában játszik, ami amúgy sem túl egészséges... aki meg mindenáron warezolni akar, az nyilvánvalóan konzolon is fog.
Ti mit gondoltok? Milyen gépe(i)tek vannak? Gondolkoztok az átálláson? Esetleg a közelmúltban álltatok át? Mire? Miért? Következzenek a Nintendo-Sony-Microsoft és Microsoft-Apple-Linux vallásháborúk, mi megígérjük, hogy csak nagyon szélsőséges esetekben moderálunk (konkrét warez linkeknek sajnos mennie kell, ilyesmivel ne is próbálkozzatok).