Osztályzat: Nagyon jó
Korosztály: 7+
Nyelvigény: Nincs
Nehézség: Középhaladó
Beletanulási idő: Nincs
Mivel az interneten igen gyakran körbeküldött flash-játékról van szó, illetve a Közveszélyes Munkakerülő már megemlékezett róla és társjátékairól, csak röviden térnék ki a Samorostra amiatt, hogy tényleg megkerülhetetlen, ha az eredeti, kreatív, élvezetes, ugyanakkor ingyenes PC-játékokról van szó. Ez az a kalandjáték-sorozat, amiről nekem mindig a gyerekkorom csehszlovák rajzfilmjei jutnak eszembe, és nem véletlenül: a készítő Jakub Dvorsky, aki 2003-ban szakdolgozatként készítette a Samorostot a prágai művészeti egyetem animáció-szakjára (egyébként csak négyest kapott rá, mert a bizottság nem értette a művet, de ez egy másik történet), és azóta számos hasonlót hozott létre ugyanebben az egyedi műfajban, ami a készítő meghatározása szerint valahol félúton helyezkedik el a játék és az animációs film között.
A Samorost lényege az egyedi atmoszférájában rejlik. Erről a legegyszerűbb úgy meggyőződni, hogy az ember játszik vele. A rövid történet, hogy az űrben élő manóka (jobb név híján) egyszer csak észreveszi, hogy egy másik kisbolygó épp az övé felé tart. Nosza, be is pattan POLOKONZERVA feliratú űrhajójába (azért érezzük a nosztalgiát) és átutazik a fás-erdős beütésű kisbolygóra, itt irányítjuk ezek után a kalandjait. Az is az érdekes a játékban, hogy nem konkrétan a manókát irányítjuk, hanem a történet eseményeit a különböző dolgokra való kattintással. Az első "pályán" nem is jelenik meg hősünk, amíg meg nem szereljük a síliftet, ami egyáltalán behozza őt a játéktérbe.
A Samorost olykor szemgyönyörködtető tájai mellett nagyon erős zenében. A kedvenc részem a játék közepén található, amikor egy mókus lemezjátszójában lemezeket cserélgetve érünk el különböző hatásokat, olyan eltaláltak az alig húsz-harmincmásodperces, különböző műfajú zenék.
Ha nem volt elég
Ha nem volt elég
A Samorost 2-t is érdemes kipróbálni, ugyanolyan jó az atmoszféra és a játékélmény. Ez már két félből áll, az első ingyenes és a másodikból szeretnének nem éhenhalni a készítők (Dvorsky ehhez a játékhoz már három társát is bevette a fejlesztésbe). Mondjuk ennek sem olyan borsos az ára, átszámítva mindössze 1478 forint.
A Dvorskyból és munkatársaiból összeverődött Amanita Design honlapján érdemes megnézni a többi ingyenes (bár rövidebb) játékot is, amik mind-mind ilyen csemegék. Illetve már készül a csapat legújabb projektje, a Machinarium, amiből két képet már meg lehet nézni. Hát ez se lesz semmi.